kindle

Már rég be akartam számolni róla, csak valahogy nem jött meg az ihlet; szóval még január legelején vettem egy ilyet:
Úgy hívják, hogy Kindle Touch (és a kindle-t úgy kell ejteni, hogy “kindl”, nem pedig úgy, ahogy én ejtettem nagyon sokáig: “kájndl” :) – ezt csak mint vicces adalékot írtam le), e-könyv olvasó, ha valakinek nem esne le. Ez egy olyan szerkezet, amit kifejezetten olvasásra találtak fel, tehát pl filmet nézni nem lehet rajta ( :) ), ugyanis csak fekete-fehér képet tud megjeleníteni (16 árnyalattal), és maga a kijelzője sem olyan, mint egy tableté, hanem egészen egyedi technológiája van (e-ink), ami egyrészt nem rontja a szemed (!), másrészt sokkal inkább papír-hatása lesz az olvasmánynak, harmadrészt pedig lényegesen kevesebb energiát fogyaszt, papíron egy hónapig is elpörög egy ilyen szerkezet (ami kb 5000 lapozást jelent, ugyanis itt ebben mérik az élettartamot).
Nagyjából egy éve kacsintgatok az e-könyv felé, ugyanis egy csomó olvasnivalót tudok egyszerűen “letölteni”, amivel egyrészt pénzt spórolok meg, másrészt nem foglalják a könyvek a helyet a polcon. Gondolkodtam, hogy ez éri-e meg jobban, vagy a könyvtárjegy, de ez lényegesen kényelmesebb, és limit sincs, hogy mikorra KELL elolvasnom esetleg egy könyvet.
De azért tényleg idő kellett, hogy rászánjam magam, egyrészt vártam, hátha lejjebb mennek az árak (nem mentek), másrészt azért előtte körülnéztem, hogy ténylegesen milyen könyveket is tudok majd ezzel olvasni. Elég zárt rendszerben működnek ezek az e-könyvek, tehát még véletlenül se gondolja senki, hogy ami esetleg megvan otthon pdf-ben, vagy doc-ban, az frankó, az már e-könyv. Dehogyis! :) Neeeem, az e-könyv az .mobi, vagy .prc, a pdf-et ki nem állja a rendszer, a doc-ot talán könnyebb konvertálni, de önmagában az is egy használhatatlan formátum. De szerencsére azért vannak a torrentoldalakon erre szakosodott kultúremberek, akik sokmindennel bővítik a tárházat nap mint nap. Szakmai jellegű dolgokat, vagy szakosodott irodalmat kevésbé találni, de ha valaki szereti a klasszikusokat, illetve a kortárs, modern (akár ponyva) jellegű könyveket, akkor gyakorlatilag 100%-ban le lesz fedve az érdeklődési köre. Most én kb annyi könyvet töltöttem le, amennyit 5 év alatt olvasok el, és ez csak az, ami hirtelen eszembe jutott :)
Amúgy olvasóként még nem használtam a készüléket, nem merem hordozni, mert még nincs hozzá tok, de lassan az is érkezik, addig meg úgyis van még papírkönyvem, amit előtte el kell olvasnom. Viszont azét magával a rendszerrel elég sokat játszottam már, kipróbáltam, milyen rajta netezni (hát, elég vicces, maradjunk annyiban, de azért használható), zenét hallgatni (ez is elég fapados, de azért jó, hogy van benne), telepítettem rá szövegszerkesztőt (szintén vicces alkalmazás), meg pár ügyességet, pl, hogy elforgatva is lehessen olvasni, meg angol magyar szótárt, ami úgy működik kb, mint anno a mobimouse (rányomsz a szóra, és kiadja a szótárbejegyzést), ez tök praktikus tud lenni, és azt meg mondanom se kell, hogy angolul meg nyilván még sokkal több minden elérhető.
Szóval ezzel szórakozom mostanában.
A másik, amit akartam írni, hogy eddig elkerülte a figyelmem, de most hétvégén megnéztük a Moonrise Kingdom című filmet, aminek a plakátja olyan, mintha valami elcseszett Jancsi és Juliska lenne, de érdemes ezen túllépni, mert JÓ film! Csak annyit mondok, hogy Wes Anderson, és Bill Murray, és akinek egyik név se mond semmit, az is nézze meg! :)

Hozzászólás